Jak pisać piosenki?

Możesz nauczyć się pisać wspaniałe, poruszające i zapadające w pamięć utwory, kierując się 11 technikami pisania piosenek.

Wielu autorów piosenek używa tych jedenastu praktycznych wskazówek podczas komponowania nowej muzyki i tekstów.

1. Skomponuj chwytliwą melodię. 

Istnieją miliony piosenek, które mają te same trzy- i cztero-akordowe progresje. Dlaczego niektóre z tych piosenek pozostają w naszych głowach? Kluczem dobrej piosenki jest chwytliwa melodia. Według wielu artystów komponowanie linii dźwiękowej należy do najważniejszych części procesu pisania piosenek. Udane melodie często mają punkt centralny – wysoką nutę w melodycznym fragmencie, która zakotwicza resztę linii melodycznej.

2. Używaj wszystkich rodzajów akordów. 

Jeśli będziesz trzymać się tylko kilku tych samych akordów, ograniczysz zakres swoich muzycznych pomysłów. Spróbuj komponować utwory zawierające wszystkie rodzaje akordów –  durowe, molowe etc. – aby uzyskać bardziej złożone i interesujące brzmienie.

3. Stwórz niezapomniany rytm. 

Wiele  chwytliwych i najbardziej  popularnych piosenek – od hitów country po perełki hip-hopu – zapada w pamięć dzięki rytmicznemu motywowi. Następnym razem, gdy będziesz słuchać swoich ulubionych piosenek, zwróć uwagę na linię melodyczną. Przeanalizuj to, jak melodia lub podkład może być najbardziej chwytliwą częścią utworu, która pozostanie po odsłuchaniu w głowie. Spróbuj stworzyć taki rytm, byś pamiętał go w głowie, nie włączając utworu.

4. Zbuduj swoją piosenkę wokół riffu.

Niezależnie od tego, czy jesteś gitarzystą, pianistą czy basistą, możesz komponować riffy, które „zakotwiczą” twoją piosenkę. Riff to krótka, regularnie powtarzająca się fraza lub motyw akompaniamentu. Riffy pozwolą słuchaczowi zapamiętać charakterystyczny motyw muzyczny z twojej piosenki. Dzięki niemu utwór łatwiej pozostanie „w głowie” odbiorcy.

5. Napisz piosenkę, którą będziesz mógł grać na żywo.

Dzisiejsze oprogramowanie do produkcji muzyki umożliwia autorom piosenek tworzenie cyfrowych symfonii w ich domowych studiach nagraniowych. Oprogramowanie Digital Audio Workstation (DAW) to niezwykłe narzędzie do tworzenia muzyki, ale powinieneś także pomyśleć o tym, jak możesz wykonywać swoje utwory na żywo. Dyrektorzy płytowych chcą zobaczyć, jak muzycy łączą się z publicznością na żywo, więc Twoja muzyka powinna być tak samo fascynująca podczas grania na żywo, jak w formie nagrania.

6. Odsuń się od instrumentu, aby pisać. 

Ogólna logika sugeruje, że powinieneś pisać piosenki, siedząc przy pianinie lub trzymając gitarę. Czyli jednocząc się z instrumentem. W większości przypadków działa to świetnie, ale może spowodować, że powrócisz do znajomych tropów, co może pozostawić cię w rutynie pisania piosenek. Spróbuj odłożyć instrument, wyjść na zewnątrz i zapisać w głowie melodie oraz rytmy. Jeśli masz jakieś dobre pomysły, zaśpiewaj je do dyktafonu w smartfonie. Następnie wróć do swojego instrumentu i wymyśl, jak na nim grać.

7. Bądź ambitny dzięki strukturze utworu. 

Większość piosenek zawiera kombinację następujących elementów: intro, zwrotka, pre-chorus, a chorus, a bridge, solo instrumentalne oraz coda lub outro. Podejmij wyzwanie i napisz piosenkę, która nie tylko łączy zwrotki i refreny. Wypróbuj sprawdzoną strukturę utworu: zwrotka / refren / zwrotka / refren / most / refren. Wiele przebojów popowych wykorzystuje tę strukturę. Możesz również pobawić się formą i poeksperymentować ze strukturą. Muzyka kocha eksperymenty.

8. Pisz spontanicznie.

Pisanie tekstów jest trudne. Miej plan na twój proces pisania tekstów, ale zostaw miejsce na spontaniczność. Na przykład możesz wiedzieć, o czym będzie twoja piosenka w kategoriach ogólnych. Możesz wybrać także tytuł piosenki i napisać kilka pomysłów lirycznych, ale tak jak poeta, naucz się pozwalać tekstom przychodzić do ciebie. Możesz zostać przyciągnięty do pewnych wersów opartych jedynie na współbrzmieniu i zgodności słów. Nie pisz na siłę. Pozwól, żeby wena sama do ciebie przyszła.

9. Użyj rymu jako narzędzia.

Określony schemat rymów może sprawić, że teksty piosenek będą chwytliwe, spójne i łatwe do zapamiętania. Ale rymowanie nie zawsze jest konieczne dla autorów piosenek. Czasami idei nie można odpowiednio wyrazić rymem; jeśli tak jest, kieruj się ideą, a nie rymem. Wszystko zależy od twojej inwencji.

10. Naucz się przebijać przez blokadę pisarza. 

Świetnym sposobem na walkę z tzw. „blokadą twórczą” jest zróżnicowanie procesu twórczego. Czy zazwyczaj najpierw piszesz muzykę, a potem teksty? Spróbuj zrobić to na odwrót. Czy zwykle grasz akordy, a na dodatek improwizujesz melodię? Odłóż gitarę i zacznij od melodii lub riffu. Spróbuj napisać piosenkę na nowym instrumencie lub w nieznanym ci gatunku. Wyjście ze strefy komfortu może pomóc w pobudzeniu kreatywności.

11. Bądź kreatywny.

Muzyka nie ma granic. Kieruj się kreatywnością, oryginalnym konceptem, pomysłem na utwór, melodię czy tekst. Niech nic nie będzie dla ciebie ograniczeniem. Inspiracją do powstania piosenki może być wszystko. Wszystko co się otacza. Otwórz umysł i otwórz drzwi kreatywności.

X