W dzisiejszych czasach artyści nigdy nie są tylko artystami. Mogą również pełnić rolę menedżerów, producentów, wydawców, twórców treści, a nawet koordynatorów mediów społecznościowych. Jednak jako osoba, której życie opiera się na nawiązywaniu kontaktów w przemyśle muzycznym, powinieneś/ powinnaś również wiedzieć, jak korzystać z największych i najskuteczniejszych bezpłatnych narzędzi marketingowych, które masz do dyspozycji.

# 1: BĄDŹ AKTYWNY I OTWARTY!

Ważne jest, aby od czasu do czasu sprawdzać swoje social media (ale odrzucić porównywanie postów/zasięgów i negatywne opinie). Długie przerwy od mediów społecznościowych w wielu przypadkach mogą skończyć się źle – fani mogą pomyśleć, że zakończyłeś bądź zakończyłaś działalność albo nie chcesz budować z nimi więzi. Jeśli zbliża się termin – singiel, EP, film fabularny, performance itp. – ważne jest, aby być obecnym na wybranych platformach społecznościowych. To, czy wygląda to na serię postów z odliczaniem, wiele transmisji na żywo, czy tylko jeden retweetowany mem dziennie, należy do Ciebie. Trzeba przypominać fanom, że istniejesz…

Profesjonalni koordynatorzy mediów społecznościowych powiedzą Ci, aby publikować pięć dni w tygodniu na Instagramie i Facebooku, co najmniej dwa razy dziennie na Twitterze i raz w tygodniu na YouTube. To nie jest obligatoryjne, ale to dobry początek!

# 2: BĄDŹ AUTENTYCZNY I POZYTYWNY!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tweety Phoebe Bridgers wciąż pojawiają się na Twojej osi czasu? Albo dlaczego „domowe” treści Lewisa Capaldiego są również wykorzystywane przez jego wytwórnię do jego oficjalnych reklam? Ci artyści nie boją się być sobą w mediach społecznościowych! Brzmi lekko nieprofesjonalnie, ale to właśnie atmosfera, którą stworzysz wokół siebie, może przyciągnąć rzesze odbiorców. Fani mogą wyczuć autentyczność z odległości mili, a tworzenie treści będzie łatwiejsze, gdy nie będziesz musiał zbytnio się starać.

Jak wygląda autentyczność? Cóż, publikowanie głupich żartów, tyrad, niefiltrowanych autoportretów, ujęć zza kulis i ujęć, a także najlepszych fragmentów skieruje cię na właściwą ścieżkę. 

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę pozytywne nastawienie. Pojawiający się nad naszymi głowami znak zapytania, czy piosenka, którą tworzyliśmy od miesięcy, odniesie sukces, może spowodować pęknięcia w naszej pewności siebie. Jest szansa, że ​​nie zdobędziesz 100 000 transmisji w pierwszym tygodniu – może to być rozczarowujące, ale skup się na podziękowaniu swoim obserwatorom za 150 odsłuchań, które otrzymałeś! Może radiowy DJ nie powiedział zbyt wiele o Twoim utworze, kiedy go podkręcili, ale przynajmniej go zagrali, prawda? To wszystko ma znaczenie, więc oznacz DJ-a w swojej historii i mimo wszystko powiedz mu „dziękuję” (mogą nawet dać ci więcej czasu antenowego!).

# 3: ZAANGAŻUJ SIĘ W BUDOWANIE RELACJI ZE SWOIMI FANAMI, ALE NIE SPAMUJ ICH!

To pułapka, w którą wszyscy wpadliśmy. Podekscytowanie związane z dniem premiery staje się coraz większe, więc możesz zorganizować spontanicznego live przed premierą, bądź wrzucić do sieci kawałek utworu, żeby podsycić podekscytowanie wśród fanów. Ale co się dzieje, gdy zabraknie Ci treści? Jeśli możesz, zachowaj kilka materiałów (np. zdjęcia z sesji, kulisy itp.), które będą wysyłane sporadycznie w ciągu następnych kilku tygodni. Co jakiś czas podsycaj płomienie!

Co więcej, jeśli masz więcej niż około 15 stories na Instagramie naraz, Twoi obserwatorzy zaczną je całkowicie pomijać. Pamiętaj, że Twoi fani są ciekawscy, ale również łatwo ich zmęczyć! Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz naprawdę zaangażować fanów w dzień premiery i później:

  • Użyj opcji „pytania” w relacjach na Instagramie, aby ułatwić zadanie pytań przez fanów i na najciekawsze udzielić odpowiedzi;
  • Cotygodniowa transmisja na żywo (angażuj widzów!);
  • Spraw, aby Twoje historie i posty były zróżnicowane dzięki szablonom w bezpłatnych aplikacjach do projektowania graficznego, takich jak Canva, Mojo i inne bezpłatne platformy;
  • Filmuj i fotografuj wszystko, aby dać swoim fanom „ekskluzywny” wgląd w Twoje życie za kulisami;
  • Korzystając z opcji ankiet na Twitterze, Facebooku i Instagramie – obserwujący mogą wybrać, które utwory chcą, abyś nagrał, jakie treści chcą zobaczyć w następnej kolejności itp.;
  • Niektóre aplikacje, takie jak Planoly lub Later, pomogą Ci uporządkować treści w jednym miejscu i pozwolą Ci zaplanować posty z wyprzedzeniem, abyś mógł skupić się na tym, co robisz najlepiej. Osobistym faworytem jest Trello – w Google można łatwo znaleźć bezpłatne szablony tablic Trello do zarządzania mediami społecznościowymi.
X