Zakładanie Zespołu Muzycznego: Wyboista Droga do Gwiazd
Zakładanie nowego zespołu muzycznego to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza jeśli jego członkowie nie mają formalnego wykształcenia muzycznego…
Performatywna muzyka: Od eksperymentu do ekspresji
Współczesna muzyka nieustannie przekracza granice tradycji, przenikając nowe obszary wyrazu artystycznego i interakcji z publicznością. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy narodziny fascynującego nurtu znanego jako performatywna muzyka, która nie tylko eksploruje dźwięk, lecz także tworzy kompleksowe doświadczenia sceniczne. W tym artykule odkryjemy, co kryje się za tą dynamiczną formą sztuki, przyglądając się jej definicji, ewolucji oraz wpływowi na dzisiejszą kulturę muzyczną.
Performatywność muzyki
Czym jest dla ciebie performatywność muzyki?
Tym samym, czym jest performatywność życia – czyli wszystkim tym, czego nie da się zmieścić w żadnej narracji, bo esencją performatywności jest obecność.
Jak performatywność muzyki wpływa na interpretację i odbiór utworu muzycznego?
Pytanie powinno być odwrotne – jak brak performatywności odziera utwór z życia? I niech ta roszada posłuży za odpowiedź.
„Męskość potrzebuje rozmowy” – wywiad z Milito
Milito (Kamil Niedziałek) – artysta wizualny, muzyk, poeta, antropolog i edukator artystyczny. Absolwent Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziału Polonistyki i Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jego główne zainteresowania skupiają się wokół muzyki, ekspresji cielesnej (w tym sztuki performance i body artu), a także poezji. W 2016 roku Milito wydał debiutancką płytę z muzyką eksperymentalną „Gwiazda rubieży”. Związany jest z Narodową Galerią Sztuki Zachęta oraz Regeneracją, dla której prowadził „Art-Tekturę” – cykl warsztatów nagrodzony Słonecznikami 2014. 28 października 2022 pojawił się jego kolejny album „Nesting”.
5 powodów, dla których warto być niezależnym muzykiem
Dzisiejszy przemysł muzyczny działa na zasadach bazaru. Muzyka stała się masową produkcją, a muzyk produktem1. Największe wytwórnie wciąż mają najwięcej wpływu i dominują, ale niezależni artyści i małe wytwórnie cieszą się coraz większą popularnością. Jakie są więc prawdziwe korzyści z bycia niezależnym artystą w porównaniu z podpisaniem umowy z dużą wytwórnią? Skąd wiadomo, która opcja jest odpowiednia dla ciebie i twojej muzyki?
MUSIC’OK – Kraków rozbrzmiewa młodymi twórcami
4 września o godzinie 17.00 w krakowskim barze Chicago rozpoczęła się trasa koncertowa młodych twórców organizowana przez Fundację Polish Modern Music Institute. Po raz pierwszy na scenie Chicago Bar w Krakowie w pojawili się Marcin Szczurski, Michał Gabor oraz Amelia Cierpiał z zespołem.
Paradoks uczniowskiej ameby
Czyli krótko o tym, jak szkolne lata uczniów są ich ulubionym etapem życia, a zwłaszcza jeśli chodzi o typowy dla nich dzień.
Jedna książka może zmienić twoje życie
Zawsze miałam bujną wyobraźnię. Przyczynili się do tego zresztą moi rodzice, którzy odkąd pamiętam czytali mi bajki na dobranoc. Pójście spać bez wysłuchania historii
o kucykach lub księżniczce i smoku? Powodzenia w zaśnięciu. Mimo miłości do słuchania opowieści, sama nie miałam zamiaru zacząć ich czytać.
Czy nastąpi kres melodii?
Czy melomani przyszłości będą skazani na słuchanie jedynie kompozycji napisanych w
dawnych czasach, ponieważ wyczerpią się możliwości tworzenia nowych układów
dźwięków?
Czy w rozwoju muzyki może nastąpić taki moment, kiedy zostaną wyczerpane wszystkie
melodie, wszystkie śpiewane zestawienia nut? Istotnie, muzyki piszę się tak dużo i
komponuje się ją od tak dawna, że może się wydawać, iż wkrótce nie będzie można wymyślić
nowej melodii i trzeba będzie powtarzać stare.
Ja, literatura, biorę sobie ciebie, muzyko, za żonę…
W dziełach sztuki pogranicznej (np. pieśń, opera) tekst literacki oraz muzyka są ze sobą nierozerwalnie złączone. Ten szczególny związek obydwu dziedzin twórczości, polegający na zespoleniu brzmienia słowa z brzmieniem muzyki, nazywany jest śpiewem.
Muzyka wykorzystująca śpiew a capella to muzyka wokalna, a wykonująca śpiew z towarzyszeniem instrumentalnym to muzyka wokalno-instrumentalna. Sam śpiew jest najstarszą praktyką muzyczną.