„Męskość potrzebuje rozmowy” – wywiad z Milito

Milito (Kamil Niedziałek) – artysta wizualny, muzyk, poeta, antropolog i edukator artystyczny. Absolwent Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziału Polonistyki i Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jego główne zainteresowania skupiają się wokół muzyki, ekspresji cielesnej (w tym sztuki performance i body artu), a także poezji. W 2016 roku Milito wydał debiutancką płytę z muzyką eksperymentalną „Gwiazda rubieży”. Związany jest z Narodową Galerią Sztuki Zachęta oraz Regeneracją, dla której prowadził „Art-Tekturę” – cykl warsztatów nagrodzony Słonecznikami 2014. 28 października 2022 pojawił się jego kolejny album „Nesting”.

5 powodów, dla których warto być niezależnym muzykiem

Dzisiejszy przemysł muzyczny działa na zasadach bazaru. Muzyka stała się masową produkcją, a muzyk produktem1. Największe wytwórnie wciąż mają najwięcej wpływu i dominują, ale niezależni artyści i małe wytwórnie cieszą się coraz większą popularnością. Jakie są więc prawdziwe korzyści z bycia niezależnym artystą w porównaniu z podpisaniem umowy z dużą wytwórnią? Skąd wiadomo, która opcja jest odpowiednia dla ciebie i twojej muzyki?

MUSIC’OK – Kraków rozbrzmiewa młodymi twórcami

4 września o godzinie 17.00 w krakowskim barze Chicago rozpoczęła się trasa koncertowa młodych twórców organizowana przez Fundację Polish Modern Music Institute. Po raz pierwszy na scenie Chicago Bar w Krakowie w pojawili się Marcin Szczurski, Michał Gabor oraz Amelia Cierpiał z zespołem.

Paradoks uczniowskiej ameby

Czyli krótko o tym, jak szkolne lata uczniów są ich ulubionym etapem życia, a zwłaszcza jeśli chodzi o typowy dla nich dzień.

Jedna książka może zmienić twoje życie

Zawsze miałam bujną wyobraźnię. Przyczynili się do tego zresztą moi rodzice, którzy odkąd pamiętam czytali mi bajki na dobranoc. Pójście spać bez wysłuchania historii
o kucykach lub księżniczce i smoku? Powodzenia w zaśnięciu. Mimo miłości do słuchania opowieści, sama nie miałam zamiaru zacząć ich czytać.

Czy nastąpi kres melodii?

Czy melomani przyszłości będą skazani na słuchanie jedynie kompozycji napisanych w
dawnych czasach, ponieważ wyczerpią się możliwości tworzenia nowych układów
dźwięków?
Czy w rozwoju muzyki może nastąpić taki moment, kiedy zostaną wyczerpane wszystkie
melodie, wszystkie śpiewane zestawienia nut? Istotnie, muzyki piszę się tak dużo i
komponuje się ją od tak dawna, że może się wydawać, iż wkrótce nie będzie można wymyślić
nowej melodii i trzeba będzie powtarzać stare.

Ja, literatura, biorę sobie ciebie, muzyko, za żonę…

W dziełach sztuki pogranicznej (np. pieśń, opera) tekst literacki oraz muzyka są ze sobą nierozerwalnie złączone. Ten szczególny związek obydwu dziedzin twórczości, polegający na zespoleniu brzmienia słowa z brzmieniem muzyki, nazywany jest śpiewem.
Muzyka wykorzystująca śpiew a capella to muzyka wokalna, a wykonująca śpiew z towarzyszeniem instrumentalnym to muzyka wokalno-instrumentalna. Sam śpiew jest najstarszą praktyką muzyczną.

Muzyka, która leczy

Niektóre piosenki wywołują w nas smutek, a inne sprawiają, że już po przesłuchaniu kilku sekund są w stanie poprawić nam humor i dodać pewności siebie. Muzyka mimo pierwotnej rozrywkowej natury, jest naprawdę świetnym psychologiem oraz coachem. Mimo, że jej nie widzimy, towarzyszy naszym różnym stanom emocjonalnym i jest nieodłącznym elementem codziennych aktywności. Potrafi zmotywować do fizycznych ćwiczeń, biegania, pozytywnego myślenia i tańca, ale również przywołuje smutne wspomnienia, przypomina o byłej miłości i rozczula do łez. Silne oddziaływanie muzyki na emocje spowodowało rozwój nowej formy terapii. Muzykoterapii.

Jak rozpocząć karierę muzyczną? – część 3

9. Poznaj podstawy praw autorskich do muzyki
Jednym z aspektów, który może zostać łatwo przeoczony przez początkujących muzyków jest prawna ochrona muzyki. Aby tego uniknąć, musisz upewnić się, że wystarczająco chronisz swoje utwory prawami autorskimi.

Jak rozpocząć karierę muzyczną? – część 2

5. Nawiązuj kontakty i bądź zorientowany/a na społeczność
Twoja sieć kontaktów to twoja wartość netto. Częściej niż nie, dużo zależy od tego, kogo znasz w życiu, a przemysł muzyczny nie jest tu wyjątkiem.
Jednym z twoich pierwszych celów powinno być rozwijanie relacji w lokalnej społeczności. Możesz zbudować sieć kontaktów w swojej okolicy, mieście i szkole, nawiązując relacje z innymi lokalnymi artystami i ludźmi związanymi z muzyką.