9. Poznaj podstawy praw autorskich do muzyki

Jednym z aspektów, który może zostać łatwo przeoczony przez początkujących muzyków jest prawna ochrona muzyki. Aby tego uniknąć, musisz upewnić się, że wystarczająco chronisz swoje utwory prawami autorskimi.

Nie jestem prawnikiem, więc nie mogę zaoferować więcej porad, ale warto zrobić własne rozeznanie. Technicznie rzecz biorąc, muzyka jest chroniona prawem autorskim, gdy zostanie stworzona i przekształcona w formę materialną (zapisana lub nagrana). Jednak zarejestrowanie utworu muzycznego w urzędzie ds. praw autorskich może zapewnić dodatkową ochronę i pomóc w udowodnieniu, że to właśnie ty jesteś autorem tego utworu.

Zarejestrowanie utworu muzycznego zapobiega staniu się ofiarą naruszenia praw autorskich (kradzieży własności intelektualnej). Ktoś, kto pracował kiedyś jako A&R w dużej wytwórni, powiedział mi, że wyszukują oni piosenki mniej znanych talentów i sprawdzają, czy są one chronione prawami autorskimi. Jeśli nie były zarejestrowane, mogli je w zasadzie „zapożyczyć” albo zainspirować się nimi. To było dawno temu, więc wyobrażam sobie, że w epoce cyfrowej byłoby znacznie trudniej wziąć czyjąś piosenkę za własną. Najważniejsze jest jednak to, by zachować środki ostrożności i znać swoje podstawowe prawa jako twórcy.

Nie wiesz, jak zarejestrować swoją muzykę? PMMI oferuje kursy z niemal każdej muzycznej dziedziny. Zapraszam więc na naszą stronę na Facebooku, gdzie znajdziecie kurs dotyczący aspektów prawnych w muzyce.

W przypadku producentów: jeśli tworzysz bity i używasz sampli do tworzenia dzieł pochodnych, upewnij się, że wiesz, co możesz, a czego nie możesz z nimi zrobić, aby uniknąć potencjalnych działań prawnych.

Jeśli jesteś w zespole lub grupie, musisz ustalić, w jaki sposób chcesz podzielić się prawami własności do kompozycji muzycznych, które razem tworzycie.

10. Znajdź możliwości występów na żywo

Jeśli nie chcesz być kimś, kto wyłącznie produkuje muzykę za kulisami dla innych artystów lub na licencji, musisz znaleźć okazję do występów.

Występy na żywo są ważniejszym niż kiedykolwiek źródłem dochodu, podczas gdy sprzedaż płyt wciąż spada. Dla początkujących artystów jest to okazja do znalezienia nowych fanów.

Chodzi o to, by nabrać wprawy w występowaniu dla innych na żywo, czuć się komfortowo w takim środowisku i doskonalić się. Podobnie jak w przypadku każdej innej umiejętności, aby stać się lepszym, potrzebna jest praktyka i doświadczenie.

Ważna jest także informacja zwrotna, dzięki której wiadomo, co należy poprawić. Jeśli to możliwe, nagrywaj swoje występy na żywo, aby móc je później obejrzeć. Oglądaj też występy na żywo swoich ulubionych artystów i ucz się od nich.

Jeśli nie jesteś jeszcze na takim poziomie, by ludzie płacili ci za występy, zacznij rozwijać swoje umiejętności podczas spotkań rodzinnych lub otwartych koncertów w twojej społeczności, w szkołach, kościołach i lokalnych firmach.

W końcu będziesz chciał zatrudnić agenta bookingowego, ale można bezpiecznie powiedzieć, że najpierw musisz być w stanie samemu występować, aby pokazać promotorom i nabywcom talentów, że masz ludzi, którzy chcą cię zobaczyć.

11. Pomyśl o stworzeniu zespołu

Poruszyłem ten temat w kilku poprzednich punktach.

Jeśli naprawdę chcesz poważnie podejść do swojej kariery muzycznej, będziesz potrzebował/ła zespołu. Być może jesteś jednym z niewielu artystów, którzy uwielbiają prowadzić cały biznes samemu i udaje im się to robić dobrze. Ale trudno będzie ci się rozwijać w ten sposób. Aby Twoja kariera muzyczna mogła w przyszłości rozkwitać, musisz znaleźć kompetentnych ludzi, którym będziesz mógł zaufać i przekazać kontrolę.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli czytasz tego bloga, to dopiero zaczynasz, więc nie skupiałbym się na tym zbytnio. Uważam, że nadal musisz być praktyczny/a i wiedzieć, jak robić pewne rzeczy samemu. Chodzi o to, aby w końcu zlecić pracę lub zadania, w których nie jesteś najlepszy lub które zabierają ci czas, który mógłbyś/mogłabyś poświęcić na swoje mocne strony.

Z tyłu głowy warto mieć możliwość oceny nowo poznanych osób, a nawet tych, które już są w naszej sieci kontaktów, a które mogłyby potencjalnie stać się częścią naszego zespołu w miarę rozwoju. W końcu chcesz mieć ludzi, którzy będą chcieli rozwijać się razem z tobą, wspólnie z tobą szlifować swoje umiejętności, a nie tylko próbować wykorzystać twoje sukcesy.

Oto kilka osób, które warto wziąć pod uwagę jako członków swojego zespołu w miarę rozwoju kariery:

  • Menedżerowie
  • Agent ds. rezerwacji
  • Strategowie marketingowi
  • Fotograf i kamerzysta
  • Asystenci

12. Dowiedz się, jak rozpowszechniać swoją muzykę w sieci

Możesz zacząć rozwijać swoją karierę muzyczną, publikując swoją muzykę na Soundcloud i Youtube, ale ostatecznie będziesz potrzebować lepszej dystrybucji, zwłaszcza jeśli chcesz być traktowany poważnie. Aby Twoja muzyka znalazła się w głównych punktach sprzedaży, takich jak Apple Music, Spotify, iTunes, Google Play, Amazon Music i wielu innych, potrzebujesz agregatora muzyki (dystrybutora muzyki).

Popularni dystrybutorzy muzyki online, których warto rozważyć to:

  • DistroKid
  • CDBaby
  • TuneCore
  • Agora Music

Są to strony, które pozwalają na umieszczenie Twojej muzyki na głównych platformach streamingu i sprzedaży cyfrowej i nie wymagają przechodzenia przez wytwórnie płytowe. Różnią się one kosztami, opłatami i narzędziami, więc przed podjęciem decyzji, z którego z nich skorzystać, dobrze się zastanów.

Serwisy te nie tylko pomagają wprowadzić twoją muzykę na platformy sprzedażowe i streamingowe, ale także oferują usługi admin publishing, które pomagają w zbieraniu tantiemów.