Szansa na muzyczną przyszłość – Instytut BIMM

British and Irish Modern Music (BIMM) to grupa ośmiu niezależnych uniwersytetów z ponad 6700 studentami, która specjalizuje się w edukacji muzycznej w Brighton, Bristolu, Dublinie, Birmingham, Manchesterze, Berlinie, Hamburgu i Londynie. Instytut BIMM powstał w Brighton w 2001 roku jako Brighton Institute of Modern Music. Jako pionier edukacji muzycznej BIMM udoskonalił nauczanie muzyczne i połączył się jednocześnie z przemysłem muzycznym, a wszystko to, by pomóc studentom w budowaniu kariery muzycznej.

BIMM funkcjonuje już od ponad 35 lat. Początkowo projekt nazywał się Drumtech i został założony w Londynie w 1983 r. Kulminacją nieustającego rozwoju jest ich dzisiejsza pozycja jako jednego z największych liderów nowoczesnej edukacji muzycznej w Europie.

W 1983 roku, kiedy powstał Drumtech, krajobraz edukacji muzycznej był zupełnie inny niż obecnie. Firma początkowo koncentrowała się na perkusji, ale później wprowadziła naukę gry na gitarze, basie, klawiszach ale również nauki wokalne, ostatecznie zmieniając nazwę na Tech Music School (TMS).

W międzyczasie – w 2001 roku – w nadmorskim mieście Brighton uruchomiono pierwszą uczelnię BIMM, zapewniającą studentom dyplom ukończenia studiów i dyplom muzyczny, łącząc ich bezpośrednio z brytyjskim przemysłem muzycznym. Pierwotnie BIMM był znany jako Brighton Institute of Modern Music. Uczelnia odniosła ogromny sukces, a w 2008 roku otwarto drugą uczelnię, tym razem w Bristolu.

W 2010 roku BIMM i TMS połączyły siły. TMS stał się częścią Grupy BIMM, a TMS w Londynie wkrótce zaczął działać jako BIMM Londyn. W następnym roku BIMM otworzył pierwszą uczelnię poza Wielką Brytanią – BIMM Dublin w Irlandii, a w 2013 roku zainwestował 3 miliony funtów, aby uruchomić BIMM Manchester. W październiku 2014 roku organizacja stała się znana jako British & Irish Modern Music Institute.

Rosnący sukces BIMM w Wielkiej Brytanii i Irlandii zachęcił zarząd do wprowadzenia brytyjskiej i irlandzkiej edukacji muzycznej do Europy kontynentalnej. Tak więc w 2015 roku została otworzona filia BIMM Berlin, a dwa lata później w Hamburgu.

W 2019 roku BIMM otrzymał w Wielkiej Brytanii uprawnienia do nadawania stopni naukowych na mocy zarządzenia Tajnej Rady Królewskiej. Oznacza to, że BIMM może przyznawać stopnie licencjackie i magisterskie. Kompetencje to pozwoliły na uruchomienie szeregu unikalnych i innowacyjnych kursów stworzonych we współpracy z przemysłem muzycznym w celu zapewnienia nowej generacji edukacji muzycznej.

Sukces BIMM z pewnością nie nastąpił samoistnie w izolacji. Dzięki ciężkiej pracy i oddanemu kierunkowi strategicznemu doświadczonych partnerów edukacyjnych, oferta edukacji muzycznej BIMM jest uważana za jedną z najlepszych. Dotychczasowe współprace z University of West London, Bath Spa University i University of Sussex były istotną częścią działalności BIMM. Natomiast obecne partnerstwo z Technological University Dublin (TU Dublin) – pionierską siłą w kreatywności i technologicznym szkolnictwie wyższym od ponad 130 lat – pomogło rozwinąć wyjątkową mieszankę akademickiego i zawodowego szkolnictwa wyższego.

Uczniowie BIMM sprawdzają swoje możliwości, korzystając z szeregu stałych doświadczeń współpracy z przemysłem muzycznym. Możliwości, takie jak kursy mistrzowskie, koncerty na żywo, panele branżowe i konferencje, doświadczenie zawodowe, tworzenie corocznego albumu BIMM, staże i inne. BIMM zostało wyróżnione przez Quality Assurance Agency (QAA) – niezależny organ, któremu powierzono monitorowanie standardów w szkolnictwie wyższym w Anglii – za jakość edukacji w uczelniach w Londynie, Brighton, Bristolu i Manchesterze.

86% absolwentów BIMM znajduje pracę w zaledwie sześć miesięcy po ukończeniu studiów, a 83% z nich jest zatrudnionych w branży muzycznej lub szerszych branżach kreatywnych na stanowiskach takich jak muzyk, producent, autor tekstów, menedżer produktu, nauczyciel muzyki , dyrektor ds. mediów społecznościowych i wydawca muzyki. 66% studentów znalazło pracę w sieci utworzonej podczas studiów w BIMM, co udowadnia, że ​​podejście do bezpośredniego łączenia się uczelni z przemysłem muzycznym przynosi znaczące rezultaty.

Studenci BIMM tworzą największą sieć absolwentów muzyki europejskiej, a najbardziej imponujący absolwenci pracują we wszystkich dziedzinach muzyki i branżach kreatywnych. Od nagradzanych artystów solowych, takich jak James Bay i Tom Odell, piosenkarzy zajmujących czołowe miejsca na listach przebojów, takich jak George Ezra i Izzy Bizu, po sprzedający się w wielu milionach zespół The Kooks i profesjonalistów z branży muzycznej, takich jak agent CODA, Natasha Bent. Absolwenci pokazują, co można osiągnąć dzięki odpowiedniej kombinacji talentu, ciężkiej pracy i powiązań branżowych.

BIMM prowadzi kursy mistrzowskie z najlepszymi muzykami i ekspertami branży muzycznej na świecie. Legendy branży, w tym Brian May, Chuck D, Imogen Heap, Royal Blood, Nile Rodgers i Josh Homme, zaszczyciły sceny BIMM i współpracowały ze studentami podczas jam session, warsztatów technicznych… a nawet ceremonii ukończenia szkoły. Wykładowcy BIMM to nie tylko eksperci w dziedzinie edukacji, ale także doświadczeni wykonawcy, autorzy tekstów i profesjonaliści z branży muzycznej, którzy pozostają aktywną częścią branży. Ludzie tacy, jak wykładowca BIMM Bristol Songwriting Lou Rhodes z zespołu Lamb. Albo Siouxsie, perkusista Banshee i szefowa występów na żywo w BIMM Berlin, Budgie Clarke.

BIMM stale się rozwija, tworząc nowe filie i zrzeszając europejskich młodych studentów i artystów, którym pomaga stawiać pierwsze kroki w branży muzycznej. To osiem niezależnych uniwersytetów, które działają prężnie i są ważnym aspektem branży muzycznej z racji tego, że edukują muzycznych producentów, instrumentalistów i artystów. BIMM to niezaprzeczalnie szansa dla utalentowanych młodych ludzi. Szansa na spełnienie marzeń dzięki edukacji i ciężkiej pracy w gronie profesjonalistów. Szansa na muzyczną przyszłość.