Nasza higiena jest bardzo ważna. Tak samo ważna jest higiena naszego muzycznego sprzętu, który trzeba czyścić. Na początku skupmy się na „zakazach”. Testowanie różnych substancji w celu ustalenia, czy powodują one szkody w czasie trwa dłużej niż odkrycie rzeczy, o których wiemy, że należy ich unikać.  Kontynuując nasze testy, należy pamiętać o kilku ogólnych kwestiach:

Nie używaj żadnych środków czyszczących zawierających wybielacz (podchloryn sodu).

Nie używaj nadtlenku wodoru do czyszczenia mikrofonów przewodowych.

Nie używaj żadnych ściernych narzędzi do czyszczenia produktów, takich jak szczotka do
szorowania lub ścierka do szorowania.

Podczas czyszczenia nie nasycać produktów żadnym płynem. O ile to możliwe, minimalizuj obecność cieczy na produktach.

Nie używaj alkoholu do wycierania (alkoholu izopropylowego) na przezroczystych plastikowych częściach, takich jak ramki wyświetlacza. Jeśli przypadkowo to zrobisz,
wytrzeć suchą szmatką natychmiast po nałożeniu.

Unikaj czyszczenia samego elementu mikrofonu, zwłaszcza w przypadku mikrofonów pojemnościowych. Jeśli chcesz wyczyścić kratkę i / lub przednią szybę, zdejmij ją z korpusu mikrofonu i pozwól jej dokładnie wyschnąć przed ponownym zamocowaniem do
mikrofonu.

Nie używaj niczego „ostrzejszego” niż ciepła woda na zewnętrzną piankową szybę przednią. Alkohol izopropylowy spowoduje wypłukiwanie koloru z przedniej szyby.

Oto kilka innych ogólnych zaleceń:

A teraz, co należy zrobić? Poniżej znajduje się przewodnik dotyczący czyszczenia mikrofonów ręcznych, takich jak Shure SM58®, Beta® 58A, KSM8 i innych, aby zminimalizować wpływ na działanie lub estetykę mikrofonu. Techniki te są specyficzne dla mikrofonów WIRED ze zdejmowaną kratką / przednią szybą. Wkrótce zostaną przedstawione
zalecenia dotyczące innych czynników kształtu mikrofonów (takich jak zestawy słuchawkowe, lavaliers, mikrofony instrumentalne i komponenty bezprzewodowe).

CZYSZCZENIE UCHWYTU:

Przed czyszczeniem odłącz mikrofon!

Na razie pozostaw kratkę i przednią szybę włączone, aby chronić mikrofon przed
przypadkowym kontaktem z wilgocią i środkami czyszczącymi.

Użyj miękkiej szmatki lub szczoteczki do zębów z miękkim włosiem, aby nanieść środek czyszczący.

Używaj tylko minimalnej ilości środka czyszczącego – nie nasycaj produktu.

Przetestowaliśmy następujące środki czyszczące:

 1. Łagodna woda z mydłem (którą następnie usuwa się czystą, wilgotną szmatką)
 2. Chusteczki dezynfekujące Clorox®
 3. Alkohol izopropylowy. UWAGA: może to spowodować usunięcie części farby z uchwytu i wpłynąć na estetykę mikrofonu. Chociaż nie powinno to wpływać na
  działanie mikrofonu, jeśli jest to dla Ciebie ważne, najpierw przetestuj na
  niewidocznym obszarze.
  Podczas czyszczenia należy  unikać zawilgocenia samego elementu mikrofonu. Nie
  nakładaj środków czyszczących bezpośrednio na kapsułkę mikrofonu. Jeśli to możliwe,
  trzymaj mikrofon pionowo, aby nadmiar płynu mógł odpłynąć z elementu mikrofonu.

Unikaj wpuszczania cieczy do złącza XLR lub USB (jeśli jest to mikrofon pojemnościowy, który można podłączyć do komputera). Jeśli w dolnej części znajduje się szczelina, zablokuj ją palcem lub tymczasowo zakryj otwór taśmą. Możesz również wepchnąć ręcznik papierowy lub inny materiał chłonny do złącza XLR lub USB, aby „złapać” nadmiar płynu. Po czyszczeniu usuń materiał absorbujący, aby złącze wyschło na powietrzu.

Jeśli mikrofon ma jakiekolwiek przełączniki lub przyciski, omijaj ten obszar podczas
czyszczenia.

Przed użyciem pozwól powierzchni mikrofonu całkowicie wyschnąć.

CZYSZCZENIE KRATKI:

Zalecamy prowadzenie zapasów części zamiennych zamiast czyszczenia kratki i przedniej szyby, gdy tylko jest to możliwe. Jeśli masz części zamienne, zawsze znajdziesz czysty zamiennik gotowy do wymiany, podczas gdy drugi zostanie wyczyszczony i wyschnięty. Jeśli musisz go wyczyścić, zalecamy następujące czynności:

Odkręć kratkę od mikrofonu

Wyjmij piankowy filtr pop szyby znajdujący się wewnątrz kratki (pamiętaj, że przednia szyba może być przyklejona na miejscu. Jeśli filtr popowy nie wyjdzie po delikatnym pociągnięciu, zalecamy wyczyszczenie całej kratki z założonym filtrem pop). Używając szczoteczki do zębów z miękkim włosiem, wyczyść kratkę wodą lub alkoholem
izopropylowym. Jeśli wewnętrzny filtr pop jest wyjmowany, kratkę można alternatywnie czyścić łagodną wodą z mydłem. Mydliny mają tendencję do gromadzenia się na przedniej szybie, co może wpływać na działanie mikrofonu, dlatego ta metoda nie jest zalecana w przypadku filtrów, których nie można oddzielić od kratki.

Wypłucz piankowy filtr pop szyby tylko wodą lub alkoholem izopropylowym (UWAGA: dotyczy to tylko wyjmowanych piankowych filtrów pop szyby przedniej wewnątrz kratki; zobacz następny krok dotyczący czyszczenia zewnętrznej szyby przedniej) Do czyszczenia zewnętrznych szyb piankowych należy używać tylko ciepłej wody. Ponieważ mają tendencję do zachowywania się jak gąbka, nie można ich dokładnie spłukać. Alkohol izopropylowy i środek dezynfekujący Lizol w aerozolu spowodują wypływanie koloru z przedniej szyby. Czyste zamienniki to najlepsze rozwiązanie! Przed ponownym zamontowaniem mikrofonu poczekaj, aż osłona i szyba całkowicie wyschną.
Uwaga: jeśli wyjście mikrofonu wydaje się niskie lub cichsze niż zwykle, możliwe, że element mikrofonu zamoczył się i nie wysechł jeszcze całkowicie. Odłącz mikrofon i pozwól mu całkowicie wyschnąć przed użyciem.

MIKROFONY DYNAMICZNE

Najlepszym sposobem wyczyszczenia mikrofonu jest zdjęcie kratki. Większość kratek mikrofonów wokalnych po prostu odkręca się, np. SM58, Beta 58. Jeśli kratka nie wysuwa się łatwo, delikatnie poruszaj nią w przód iw tył, jednocześnie wyciągając ją z wkładki. Nie ciągnij gwałtownie ani z nadmierną siłą, ponieważ może to spowodować uszkodzenie wkładu lub oddzielić go od obudowy mikrofonu.

Po zdjęciu kratki można ją dokładnie wyczyścić bez uszkadzania mikrofonu. Ponieważ większość obraźliwego materiału na kratce pochodzi z ludzkiego ciała, zwykła woda powinna być wystarczającym środkiem czyszczącym. Aby usunąć szminkę i inny materiał, który utknął w kratce, użyj szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. W niektórych modelach piankową szybę przednią można zdjąć z kratki, ale zwykle nie jest to konieczne, ponieważ woda nie uszkodzi kratki. Większość kratek mikrofonów Shure ma niklowane wykończenie, dzięki czemu są one odporne na rdzę, a wymiana piankowej szyby przedniej może być również trudna i czasochłonna.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest całkowite wyschnięcie kratki przed ponownym podłączeniem jej do mikrofonu! Mikrofony nie lubią wody i chociaż mikrofony dynamiczne mogą wytrzymać niewielkie ilości wilgoci, mokra piankowa szyba przednia wprowadzi więcej, niż jest to dopuszczalne. Suszenie powietrzem to najlepszy sposób na wysuszenie kratki, ale można użyć suszarki do włosów ustawionej na małym ogniu. Należy uważać, aby
nie zbliżyć się zbytnio do kratki, ponieważ nadmierne ciepło może stopić część materiału szyby przedniej.
Czyszczenie należy przeprowadzić ostrożniej w przypadku mikrofonów, które nie mają zdejmowanych osłon, np. SM57, 545. Za pomocą wilgotnej szczoteczki do zębów trzymaj mikrofon do góry nogami i bardzo delikatnie wytrzyj osłonę. Trzymanie mikrofonu spodemdo góry zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do wkładu mikrofonu. Technika ta jest
również przydatna do czyszczenia pianki pokrywającej membranę wewnątrz SM58. Ponownie, trzymaj mikrofon do góry nogami i bądź bardzo delikatny.

X