Chcesz realizować swoją pasję do muzyki, ale nie masz pojęcia od czego zacząć? Jeśli zajmujesz się muzyką od jakiegoś czasu i chcesz zająć się tym bardziej na poważnie, to jesteś we właściwym miejscu.

Wiedz, że obecnie dzięki internetowi nie jesteś już zależny/zależna od wytwórni muzycznych, aby zrobić karierę muzyczną. Możesz zrobić to samemu.

Podpisanie kontraktu z wytwórnią na pewno ma swoje zalety, ponieważ mogą one zapewnić zasoby, połączenia i doświadczenie, które pozwalają skupić się bardziej na kreatywnych aspektach. Jednak może się to wiązać z kosztami, których wielu artystów nie chce ponosić, takimi jak posiadanie praw własności do twojej muzyki. Możesz jednak wybrać podejście w pełni niezależne, w którym masz kontrolę nad każdym aspektem swojej kariery i twórczości.

Wadą niezależnego zajmowania się muzyką jest to, że nie jest to łatwe i wymaga dużo pracy. Nie tylko jesteś odpowiedzialny/a za kreatywność, ale musisz także prowadzić stronę biznesową. To może być przytłaczające, ale mam nadzieję, że ten cykl będzie dla Ciebie dobrym punktem wyjścia i posłuży jako drogowskaz do twojej kariery muzycznej.

1. Upewnij się, że masz sposób na zarabianie na życie (praca dzienna)

W kulturze popularnej romantyzujemy ideę pozostawienia wszystkiego za sobą i udania się do wielkiego miasta, aby realizować swoją pasję. Niestety, częściej niż nie, jest to bardziej fantazja niż rzeczywistość. Życie to nie film.

Nie zawsze rzucenie wszystkiego i próbowanie utrzymywania się z muzyki jest dobre i wychodzi. Jeśli jesteś dobrze usytuowany/a finansowo lub zbudowałeś/aś silną pozycję w innej branży, to może nie ma to zastosowania. Ale dla reszty z was, waszym priorytetem powinno być robienie czegoś, co pozwoli wam płacić rachunki, aby utrzymać się „na powierzchni”, podczas gdy muzyką zajmujecie się na boku.

Niektórym może spodobać się pomysł pójścia na całość bez planu awaryjnego, ponieważ czują, że presja przetrwania pomoże im zmotywować się do robienia muzyki na pełen etat. Ponieważ wszyscy mamy rachunki do zapłacenia i inne dorosłe obowiązki, nie myślcie, że posiadanie dziennej pracy jest minusem. Znam artystów, którzy pracują od 9 do 17, a wieczorami zajmują się muzyką i występują na koncertach. Niektórzy mieli to szczęście, że mogli od razu przejść do muzyki bez konieczności pracy na etacie, ale sytuacja każdego z nas będzie inna. Sukces w przemyśle muzycznym ma wiele różnych ścieżek, więc ciesz się swoją unikalną podróżą. Transformacja w pełnoetatowego muzyka to proces, więc upewnij się, że masz sposoby na utrzymanie się wcześniej.

Możesz wykorzystać dzienną pracę do zbudowania swojej przyszłości poprzez staż lub pracę na stanowisku związanym z muzyką (lokale, wytwórnie, szkoły muzyczne, itp.). Nawet nauczanie muzyki jako dodatkowe zajęcie w celu uzupełnienia dochodów może również pomóc.

Wreszcie, podczas gdy nadal masz pracę, naucz się różnych możliwości finansowych związanych z muzyką. Główne z nich to występy na żywo / trasy koncertowe, sprzedaż merch’u i licencjonowanie muzyki. Zrozumienie i zmaksymalizowanie tych opcji zwiększy twoje szanse na przejście z dziennej pracy na robienie muzyki w pełnym wymiarze godzin.

2. Miej cele i plan

Czy masz dobry pomysł, w którą stronę będzie zmierzać twoja kariera?

Naprawdę musisz zrozumieć, co chcesz robić i mieć dobry pomysł, jak się tam dostać. Jeśli nie, musisz poszukać informacji i popytać ludzi. Wyznacz cele i miej plan, aby nie marnować czasu.

Niektórzy ludzie mogą chcieć tylko tworzyć muzykę, aby uzyskać umowy licencyjne na synchronizację dla reklam lub filmów. Inni chcą być artystą wykonawcą, który jeździ po świecie jako niezależny. Może chcesz po prostu produkować utwory dla innych artystów. Może chcesz podpisać kontrakt z dużą wytwórnią. A może chcesz stworzyć swoją własną wytwórnię, zespół lub kolektyw?

Nie każdy będzie miał takie same cele i aspiracje. Uświadomienie sobie, jaki jest Twój długoterminowy cel, może zająć trochę czasu, a nawet może się zmienić, gdy zdobędziesz więcej doświadczenia. Ale kiedy już masz swój cel końcowy, musisz go przeanalizować.

Pamiętaj, że celem tego cyklu jest szerokie nakreślenie różnych elementów, o których musisz pomyśleć, aby być niezależnym, występującym artystą i autorem piosenek, ale oczywiście większość z tych punktów nadal ma zastosowanie.

Żyjemy w ogromnym, zglobalizowanym świecie, w którym możemy komunikować się i współdziałać z każdym, gdziekolwiek na świecie, za pośrednictwem internetu. Oznacza to, że nie musisz już zdobywać sławy w swojej okolicy, czy też przenosić się bliżej danego miasta lub sceny muzycznej, aby ją zdobyć. Sieć pomaga zoptymalizować swoje szanse na sukces.

3. Traktuj swoją karierę muzyczną jak biznes

Czy ci się to podoba, czy nie, bycie artystą muzycznym jest jak rozpoczęcie nowego biznesu. Częścią procesu rozwoju artysty jest uczenie się, jak prowadzić własną firmę i, miejmy nadzieję, przekształcić swoją pasję w zrównoważone życie.

W tradycyjnym sensie, twoja muzyka jest twoim produktem, tak jak fizyczne kopie twojej muzyki. Ale nawet to się zmienia. Twoja marka stała się teraz towarem, na którym zarabiasz poprzez swój merch i bilety na twoje występy. Niezależnie od tego, jaką formę przybiera Twój produkt, musisz działać jako podmiot gospodarczy. Istnieją różne modele biznesu muzycznego, które można wdrożyć, więc ważne jest, aby być świadomym tego, czym one są i znaleźć to, co działa najlepiej dla ciebie.

Oznacza to, że w pewnym momencie będziesz musiał:

  • Opracować strategię marketingową
  • Określić swoją docelową publiczność lub niszę
  • Zrozumieć i zastosować branding
  • Przydzielić budżet na wydatki marketingowe (reklamy w mediach społecznościowych)
  • Zatrudnić księgowego, który zajmie się finansami i rozliczy podatki
  • Chroń swoje aktywa (muzyka)
  • Zbuduj wokół siebie zespół
  • Opracuj biznesplan
  • Skonsultuj się z prawnikiem, aby pomóc w kontraktach

Jeśli planujesz płacić innym osobom za część swojego biznesu i marketingu, ważne jest, abyś nadal kształcił się w tych dziedzinach i wiedział, czego możesz od nich oczekiwać. Możesz nienawidzić aspektów biznesowych, ale nadal musisz być poinformowany i wyedukowany, aby podejmować właściwe decyzje biznesowe dla swojej kariery.

Dla zespołów lub grup muzycznych: Będziecie potrzebowali umowy zespołu, aby zdecydować o takich rzeczach jak podziały i procenty za prawa autorskie nad oryginalnymi kompozycjami piosenek i koncertami, itp. To będzie musiało być zrobione na piśmie. Należy korzystać z umów i pisemnej dokumentacji, aby szczegółowo opisać własność praw autorskich, umowy dotyczące działania zespołu, oczekiwania dotyczące płatności, zasady, procesy decyzyjne i inne ważne procedury.

4. Nie przestawaj tworzyć muzyki i doskonalić swojego rzemiosła

Brzmi to jak oczywistość, ale może być dość trudne w dzisiejszym muzycznym przemyśle.

Aby walczyć z przesyceniem treścią i konkurencyjnym klimatem o uwagę, szybkość stała się ogromnym czynnikiem, jeśli chodzi o tworzenie muzyki. Przez szybkość rozumiem to, jak często możesz wydawać muzykę, aby pozostać na topie i utrzymać zaangażowanie fanów. Równoważenie strony biznesowej i kreatywnej w celu produkowania wysokiej jakości muzyki może być wyzwaniem.

Twój sukces w przemyśle muzycznym ostatecznie zaczyna się od tego, jak dobra jest twoja muzyka. Dobra piosenka może pomóc ci rozpocząć karierę, ale musisz nadal wypuszczać muzykę, aby wykorzystać ten impet.

Nie ulegaj przekonaniu, że sam talent może cię utrzymać, ponieważ istnieją inne, ważniejsze czynniki, takie jak etyka pracy i promocja. Talent ma znaczenie do pewnego momentu, ale jeśli nie przekłada się na „dobre” piosenki, które zyskują rozgłos, to nie zaprowadzi cię daleko.

Promocja twojej muzyki jest prawdopodobnie równie ważna jak samo tworzenie muzyki. Twoim priorytetem jest tworzenie dobrej jakości muzyki, marketing poprzez różne kanały jest na drugim miejscu. Dobrą wiadomością jest to, że możesz ciągle pchać swoje utwory do nowych odbiorców, nawet jeśli jest to starsze wydanie, ponieważ zawsze będzie to dla kogoś coś nowego.

Nie popadaj jednak w samozadowolenie. Wciąż doskonal swoje talenty i umiejętności. Czy to śpiewanie, rapowanie czy produkcja, ćwiczcie i uczcie się. Nigdy nie przestawaj rozwijać się jako artysta!

Doskonałym przykładem artysty, który konsekwentnie wydaje muzykę i poświęca się ciągłemu stawaniu się lepszym jest Russ.

Russ, który ma kontrakt płytowy z Columbia Records, jest raperem z Atlanty, znanym z budowania swojej bazy fanów od podstaw poprzez wypuszczanie darmowych utworów co tydzień przez 2 lata na Soundcloud. Dodatkowo, Russ sam wyprodukował, zmiksował, zmasterował, zaprojektował, napisał i wykonuje wszystkie utwory.

Jest to trochę ekstremalne, aby zrobić to wszystko samemu, więc nie oznacza to, że powinieneś próbować skopiować to, co on zrobił, ponieważ nie jest to wykonalne dla większości. Jednakże, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zaistnienie w muzyce tak szybko jak to możliwe, to jest to droga, którą być może będziesz musiał obrać. Moja rekomendacja jest taka, żebyś szedł w tempie, które jest dla ciebie komfortowe finansowo, emocjonalnie i fizycznie.

Na koniec, upewnij się, że muzyka, którą wydajesz ma dobrą jakość dźwięku (chyba, że styl muzyki, którą tworzysz ma brzmieć surowo lub nieoszlifowanie). Chociaż nie wiem zbyt wiele o technicznych aspektach tworzenia muzyki, wiem, że miksowanie i mastering twoich utworów ma znaczenie, aby brzmiały one dobrze w różnych systemach głośnikowych. Mamy teraz możliwość łatwego nagrywania muzyki przy użyciu laptopów i wysokiej jakości sprzętu w odpowiednim otoczeniu akustycznym, ale upewnij się, że ktoś kompetentny zajmie się resztą, jeśli nie wiesz, co robisz.