Autor tesktu: Wojciech Kułaga

Posiadanie domowego studia staje się coraz bardziej popularne. Zespoły i artyści wybierają obecnie bardziej samodzielne podejście do muzyki. W ostatnich miesiącach COVID-19 uczynił ten wybór mniej muzycznym, a bardziej koniecznym, ponieważ wiele studiów muzycznych zostało zamkniętych z powodu ograniczeń. Ograniczenia te spowodowały, iż niektórzy aranżują swoje własne, niezależne studia muzyczne.

Liderem kursu BIMM w Dublinie Music & Audio Production Diploma jest bardzo utalentowany Stephen O’Brien, który odniósł sukces w zespole Hal, który znalazł się w pierwszej trzydziestce w Wielkiej Brytanii. Pracował również z wieloma artystami i ma ogromne doświadczenie w przemyśle muzycznym. Jest tutaj, aby przekazać kilka swoich gorących wskazówek każdemu, kto chce założyć domowe studio z ograniczonym budżetem:

WYBÓR KOMPUTERA (LAPTOP czy KOMPUTER STACJONARNY?)

Zadaj sobie pytanie: czy Twoja konfiguracja MUSI być przenośna? Czy Twój obecny komputer jest wystarczająco dobry do obsługi dużych plików? Czy potrzebuję zewnętrznego dysku twardego, aby mój komputer mógł sobie poradzić?

Rada Stephena: Chociaż laptopy są lekkie i przenośne, zwykle mają niższą specyfikację i są wolniejsze, a także działają na baterie. Większość właścicieli domowego studia wybiera komputery stacjonarne. Mają wysoką specyfikację i większy dysk twardy, dzięki czemu są szybsze i mają lepszą pojemność pamięci RAM.

MAC VS. PC

Wielki argument. Większość branży i producentów muzycznych decyduje się na korzystanie z komputerów Mac, mimo że są one znacznie droższe.

Rada Stephena: Komputer to komputer, nie powinno być z nim snobizmu. Komputery Mac są zwykle bardziej ustandaryzowane, bardziej kompatybilne ze sprzętem, ale są znacznie droższe. Komputery PC są zazwyczaj są dużo tańsze, a jeśli zostanie wybrany właściwy komputer, nie powinieneś mieć żadnych problemów. Jednak kluczowe jest to, aby miał dobre parametry i był wydajny.

INTERFEJS

Do wyboru są setki różnych, wszystkie z zupełnie innymi specyfikacjami i połączeniami, co sprawia, że ​​jest to trochę pole minowe. W Internecie można znaleźć mnóstwo forów i porad.

Rada Stephena: Po pierwsze, zdecyduj, ile danych wejściowych potrzebujesz – jeśli zaczynasz lub tworzysz beaty, wystarczy jeden lub dwa. Jeśli nagrywasz zespoły, potrzebujesz co najmniej ośmiu wejść. Musisz też się upewnić, że twój wybrany interfejs będzie zgodny z Twoim komputerem. Przeanalizuj to, poczytaj na temat paramentrów i na tej podstawie podejmij decyzję. Zaleca się unikanie mikrofonów USB.

Co to DAW?

DAW to skrót od Digital Audio Workstation. To jest Twój program do nagrywania i tworzenia muzyki. Dostępnych jest również wiele wtyczek!

Rada Stephena: korzystaj z DAW, który dobrze Ci odpowiada. Niektóre są bardziej złożone niż inne, a niektóre są kompatybilne tylko z MAC. Pro Tools to branżowy standard nagrywania z naprawdę dobrymi funkcjami i dźwiękiem, kompatybilny z komputerami Mac i PC.

Jeśli chodzi o wtyczki, niektóre z nich są dostępne online za darmo, ale mogą też wystąpić i takie, które są bardzo drogie. Samplery, biblioteki i instrumenty wirtualne, takie jak Kotakt, struny East West i Vienna są świetne, ale drogie – dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

KONTROLER MIDI

Będzie to używane do wyzwalania różnych dźwięków w wybranym programie, abyś mógł komponować i aranżować.

Rada Stephena: chociaż MIDI to nieco stara technologia, jest niesamowicie rozbudowana i pomocna podczas prób komponowania muzyki. Ten sprzęt NIE JEST niezbędny, ale znacznie ułatwi Ci życie.

GŁOŚNIKI I SŁUCHAWKI

Głośniki i słuchawki monitorujące mogą być bardzo drogie, ale można je również kupić, aby dopasować się do każdego budżetu, i podobnie jak większość rzeczy, droższe niekoniecznie oznacza lepsze.

Rada Stephena: Monitory lub słuchawki do odsłuchu to podstawa tworzenia przyzwoitego dźwięku. Bez nich dźwięk nie będzie taki, jak powinien. Jeśli planujesz wydać 200 złotych na niektóre głośniki, sugeruję, abyś przeznaczył jedną trzecią tych pieniędzy na obróbkę swojego pokoju. Bez poddanego obróbce pomieszczenia głośniki nie będą brzmiały tak dobrze, jak mogłyby.

Konfigurując głośniki, upewnij się, że są ustawione jako równoboczne, co oznacza, że ​​jesteś w równej odległości od każdego głośnika. Jeśli tak nie jest, dźwięk nie będzie taki, jak powinien być prawdziwy obraz stereo.

MIKROFONY

Przy całym świecie do wyboru może to być trochę pole minowe.

Rada Stefana: używaj wypróbowanych i przetestowanych mikrofonów. Konstrukcje niektórych mikrofonów pozostały niezmienione od lat 50. Jeśli zaczynasz, prawdopodobnie będziesz potrzebować mikrofonu pojemnościowego. Te jednak mogą być bardzo drogie i sugerowałbym wydanie co najmniej 300 złotych. Jeśli Twój budżet nie jest tak duży, prawdopodobnie będziesz musiał zaopatrzyć się w mikrofon dynamiczny. Są trwałe i stanowią standard branżowy.

Każde ograniczenie to nowa możliwość. Posiadanie własnego, indywidualnego i spersonalizowanego studia muzycznego sprawia, iż artysta może nauczyć się wszystkiego sam, być samowystarczalny i może mieć studio na wyciągnięcie ręki… Dosłownie.