Udoskonaliłeś swoje umiejętności i jesteś w punkcie, w którym chcesz zacząć koncertować i tworzyć z zespołem? Może być jednak trudno znaleźć grupę podobnie myślących osób, którzy mają taki sam gust i wrażliwość muzyczną. Więc czy ma to sens, aby spróbować dołączyć do istniejącego zespołu lub po prostu utworzyć własny zespół? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom każdego z nich, aby pomóc Ci podjąć decyzję!

KROK 1: Znajdź członków zespołu

Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, aby założyć zespół? Członkowie zespołu. Tradycyjnie, będziesz potrzebować perkusisty, gitarzysty, basisty i wokalisty. Ale w dzisiejszych czasach, twój zespół może składać się z niemal każdego. Coraz częściej pojawiają się syntezatory, pianiści, waltorniści i multiinstrumentaliści. Wiele zespołów nie używa już nawet gitar. Jedyne dwa instrumenty, których posiadanie powinieneś zdecydowanie rozważyć, to zestaw perkusyjny (akustyczny lub elektroniczny) i coś do podtrzymania niskich tonów. Może to być gitara basowa, kontrabas, pianino lub syntezator. Istnieją oczywiście wyjątki (The White Stripes, na przykład), ale te dwa instrumenty są bardzo, bardzo powszechne.

Kiedy już zdecydujesz się na typ muzyków, których potrzebujesz, nadszedł czas, aby zacząć ich szukać. Jednym ze sposobów na znalezienie członków i członkiń zespołu jest zrobienie plakatów. Zaprojektuj prosty plakat, który będzie mówił o twoim brzmieniu i o tym, jakich instrumentów szukasz. Na dole umieść kilka odrywanych pasków z Twoim imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu.

Możesz również wykorzystać media społecznościowe. To potężne narzędzie komunikacji, kiedy próbujesz dotrzeć do nowych ludzi. Spróbuj umieścić plakat, który stworzyłeś na Facebooku, Twitterze lub Instagramie. Możesz również umieścić go w różnych lokalnych grupach muzycznych na Facebooku. Bardzo pomocna może się okazać twoja sieć kontaktów. Zapytaj swoich znajomych! Sprawdź, czy byliby zainteresowani dołączeniem do zespołu lub czy znają kogoś, kto by do niego pasował. Przekaz ustny jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na rozpowszechnienie wiadomości.

Zanim zdecydujesz się umieścić kogoś w zespole, zagraj z nim/nią. Zobacz jaki jest ich poziom talentu i czy ich styl pasuje do twojego. Co najważniejsze, upewnij się, czy do siebie pasujecie. Twoi koledzy i koleżanki z zespołu nie muszą być najlepszymi graczami na świecie. To może przyjść z czasem. Ale wszyscy musicie się dogadywać! Spędź z tymi ludźmi dużo czasu. Upewnij się, że masz wystarczająco dobry kontakt, aby wytrzymać z nimi w jednym pomieszczeniu.

Krok 2: Znajdź swój dźwięk

Następnym krokiem jest ustalenie, jakie będzie wasze „brzmienie”. To oczywiście dzieje się naturalnie z czasem. Ale możesz mieć całkiem dobry pomysł od samego początku, jeśli podejdziesz do tego celowo. Na pierwszym spotkaniu zespołu porozmawiajcie o waszych inspiracjach. Kim są wasi ulubieni artyści? Czego ostatnio wszyscy słuchaliście? Czy są jakieś gatunki, które są wam wspólne? Twoje brzmienie będzie prawdopodobnie gdzieś pomiędzy tymi odpowiedziami. Upewnijcie się, że sprawdziliście wszystkie piosenki, które wasi członkowie już napisali. W jakich gatunkach najczęściej piszą? Na koniec, zagrajcie trochę.

Jedna ważna rzecz: upewnijcie się, że wybraliście gatunek, w którym wasz wokalista poczuje się dobrze. Wszyscy instrumentaliści mogą zmieniać swój styl i sprzęt z czasem. Ale wokaliści mają tylko jeden element wyposażenia – swój głos. Więc upewnij się, że wybierzesz coś, co brzmi dobrze z tym, co jest prawdopodobnie najważniejszą częścią każdej piosenki!

Krok 3: Znajdź miejsce do ćwiczeń

Masz wiele możliwości. Piwnica? Garaż? Kościół? Lokal muzyczny przed godzinami pracy? Profesjonalna przestrzeń do prób? Stary magazyn? Możesz być kreatywny i znaleźć miejsce, gdzie możesz się spotkać i ćwiczyć. Upewnij się tylko, że to miejsce nie wpędzi cię w kłopoty. Po kilku skargach na policję dotyczących hałasu, możesz dostać mandat, jeśli nadal będziesz tam ćwiczyć. Jeśli spotykacie się w miejscu, które jest na to podatne, spróbujcie wygłuszyć pomieszczenie, albo znajdźcie bezproblemową przestrzeń!

Krok 4: Zacznij pisać swoje piosenki

Następnie: czas na napisanie kilku piosenek! To jest ta ekscytująca część funkcjonowania zespołu. Nie ma nic lepszego niż artystyczna ekspresja tworzenia czegoś zupełnie nowego. Zaszalej. Bądź tak kreatywny, jak tylko chcesz. Zanim jednak zaczniesz… Naucz się kilku coverów. Może to zabrzmi nudno, ale to ważne. To pozwoli wam się upewnić, że grupa nauczyła się dobrze grać razem, zanim zacznie pisać. Jednocześnie sprawi to, że cały proces będzie dziesięć razy łatwiejszy.

Kiedy już nauczycie się grać razem, możecie zanurzyć się w procesie pisania. Aby wystąpić na koncercie, będziecie potrzebować co najmniej ośmiu piosenek. To powinien być Twój cel na początku. Ale nie poświęcaj jakości na rzecz ilości. Ważniejsze jest, aby mieć cztery świetne piosenki niż dwanaście przeciętnych.

Nie spieszcie się. Zawsze możecie grać koncerty otwierające (lub covery), dopóki nie napiszecie tyle, ile potrzebujecie. Po napisaniu każdej piosenki, upewnij się, że jest ona chroniona prawem autorskim. Dzięki temu nikt inny nie będzie mógł ukraść waszej piosenki. Jeśli ktoś splagiatuje muzykę, będziecie mieli siłę prawną po swojej stronie. To prosty proces, aby to zrobić. Udaj się na stronę internetową urzędu ds. praw autorskich w Twoim kraju, wypełnij formularz i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Część 2 wkrótce…